Анотація:
МЕТА РОБОТИ - розвиток фізичних основ міцності, пластичності та зварюваності масивних інтерметалідів на основі АL, Ni, Zг та фізичних основ зміцнення алюмінієвих та інших сплавів дисперсними частками інтерметалідів. Для отримання інтерметалідів у різному структурному стані була задіяна технологія швидкого твердіння з рідкого стану та відпал при різних температурах, що дозволило отримати інтерметаліди з різним розміром зерна, що сприяло розвитку фізичних основ міцності, пластичності та зварюваності масивних інтерметалідів.МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ - розвиток фізичних основ міцності, пластичності та зварюваності масивних інтерметалідів (IМ) на основі АL, Ni, Zг та фізичних основ зміцнення алюмінієвих та інших сплавів дисперсними частками інтерметалідів.
ОБ'ЄКТОМ ДОСЛІДЖЕННЯ було обрано IМ, отримані у різний спосіб: технологією швидкого твердіння з різкого стану, аргоно-дуговою плавкою та інтерметалідні сполуки технологічного походження. Для отримання IМ у різному структурному стані була задіяна технологія швидкого твердіння з рідкого стану та відпал при різних температурах, що дозволило отримати IМ з різним розміром зерна.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕЗЕНТІВ.
Виконана робота містить великий обсяг експериментальних результатів з дослідження структури та механічної поведінки інтерметалідів алюмінію. В роботі отримано ряд принципових наукових результатів, а також є результати, важливі для практичного використання, зокрема результати, отримані при розробці евтектичних високоміцних сплавів на базі системи АL-Ті-Сг. Розроблено оптимізовані склади та технологія отримання цих сплавів, що складаються з інтерметаліду з граткою LI2 та ОЦК-фази хрому. Результати проведеного дослідження показали, що пластичні властивості сплавів на основі інтерметаліду АL63ТI26СR11(LI2) можна покращити шляхом легування та за рахунок структурних факторів. Досягнуто суттєве підвищення пластичності цих сплавів (до 19 % при випробуваннях на стиск при кімнатній температурі).
Серед фундаментальних результатів відзначено виконаний вперше термоактиваційний аналіз пронесу пластичної деформації інтерметалідів. Отримана низка принципових результатів стосовно механічної поведінки інтерметалідів на нано- мікро- та макрорівнях.
Методом електронно-променевого зварювання в ІЕЗ ім. Е.О. Патона НАНУ отримано зварні з'єднання інтерметаліду Ni3
АL, досліджено структуру, фазовий склад зварного шву, визначені режими попередньої термообробки, зварювання та кінцевої термообробки, за яких зварне з'єднання має таку ж саму міцність та пластичність, що і основний метал.
ПРОПОЗИЦІЇЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Комплекс виконаних в проекті досліджень уявляє собою значний розвиток фізичних основ міцності інтерметалідів, їх зварюваності, трибологічних та корозійних характеристик, які важливі при різних застосуваннях інтерметалідів (конструкційні матеріали для лопаток турбін, дисперсійне зміцнена алюмінієвих сплавів частками інтерметалідів та інш.).