Анотація:
МЕТА РОБОТИ - поліпшення комплексу механічних властивостей високоміцних алюмінієвих сплавів, розвинення фізичних основ термомеханічної і термічної обробки нових високоміцних сплавів алюмінію.
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ — сплави серій 5ххх і 7ххх, додатково леговані Sс та ПМ і РЗМ.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ — скануюча та просвічувальна електрона мікроскопія, мікрорентгеноспектральний аналіз, рентгенографічні
дослідження, вимірювання твердості, механічні випробування на розтяг та втому, випробування на загальну корозію, міжкристалітну корозію, розшарувальну корозію та корозійне розтріскування.Розвинуто уявлення стосовно природи скандієвого ефекту підвищення службових характеристик в сплавах типу 5ххх та 7ххх. Вперше встановлено закономірності впливу ансамблю дисперсних зміцнюючих часток, що формуються при ТМО і ТО на механічні властивості та корозійну стійкість нових високоміцних сплавів алюмінію серій 5ххх та 7ххх.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: ВИСОКОМІЦНІ АЛЮМІНІЄВІ СПЛАВИ,ЩО ДЕФОРМУЮТЬСЯ, КОРОЗІЙНА СТІЙКІСТЬ, МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ, ТЕРМІЧНА ОБРОБКА, ТЕРМОМЕХАНІЧНА ОБРОБКА.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Рецензенти позитивно оцінюють значення роботи та отримані результати, підкреслюючи, що робота має велике наукове та практичне значення. Результати роботи вносять істотний вклад у встановлення закономірностей одночасного впливу двох ансамблів дисперсних зміцнюючих ЧАСТОК, ЩО ФОРМУЮТЬСЯ ПРИ ТМО І ТО НА МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ та корозійну стійкість нових високоміцних сплавів алюмінію серій 5ххх та 7ххх. С залученням сучасних методів структурних досліджень, в сплавах типу 7ххх з’ясовано склад дисперсних зміцнюючих часток типу АL3Sc, когерентно пов’язаних з матрицею алюмінію та їх розподіл по структурним складовим. Завдяки розробленим фізико-технічним основам отримання зливків та напівфабрикатів зі сплавів типу 5ххх та 7ххх додатково легованих Sс отримано матеріали, що по рівню міцностних властивостей та корозійної стійкості перевершують такі для відомих стандартних сплавів алюмінію. По рівню значення границі втомлюваності, сплави що було розроблено, значно вище ніж стандартні та експериментальні наведені в науковій літературі. Показано, що в розроблених експериментальних сплавах серії 7ххх, легованих Sс найкраще поєднання механічних властивостей і корозійної стійкості досягається при застосуванні одноступеневого режиму термічної обробки на максимальну міцність Т6, що робить зайвою складну термообробку типу RRА, яка зараз використовується для сплавів серії 7ххх. Використання одноступеневого режиму здешевлює і спрощує проведення ТО.
Звіт містить цінні наукові та практичні результати і є закінченою науково-дослідною роботою.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ. Отримані результати (хімічний склад сплавів, умови виготовлення зливків сплавів серій 5ххх та 7ххх та напівфабрикатів з них) є фундаментальною основою для розробки технологічних схем виробництва напівфабрикатів з цих сплавів та наступного впровадження на металургійних підприємствах.