Анотація:
МЕТА РОБОТИ - розробка фізичних принципів легування евтектичних сплавів потрійної системи АІ-Si-Мg для створення нових високоміцних сплавів алюмінію.
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ - ливарні евтектичні сплави потрійної системи А1-Sі-Мg, які зміцнені дисперсними фазами, до складу яких входять Zn, Сu та інші елементи.
Вперше запропоновано при розробці високоміцних ливарних сплавів алюмінію використати потрійну систему А1-Sі-Мg з евтектичним квазібінарним перерізом між інтерметалідною фазою та твердим розчином алюмінію, який зміцнюється дисперсними частинками Zn та Сu вмісних фаз, які не взаємодіють з евтектичною колонією та формуються при термічній обробці.
На цій основі розроблено склад нового високоміцного ливарного евтектичного (а-А1 + Мg2Sі) сплаву, який додатково містить Zn та Сu, з високим рівнем механічних (ϭ0,2= 360-520 МПа; ϭв = 500-575 МПа и ϭ = 3,3-1,0%) та ливарних властивостей. Винахід захищено патентами України.
Роботи, виконані у рамках звіту, дають фізичну основу для створення високоміцних ливарних евтектичних алюмінієвих сплавів, що є конкурентоспроможними сучасним промисловим ливарним сплавам. Виконані дослідження та їх узагальнення вносять значний вклад в розуміння механізмів формування структури цих сплавів в процесі лиття, термічної та термомеханічної обробки, що дозволяє прогнозувати їх механічні властивості. Прогнозні припущення про розвиток об’єкту дослідження - розширення видів легування та вибору базових систем для розробки нових високоміцних ливарних алюмінієвих сплавів; вдосконалення методів отримання зливків та методів термічної обробки; покращення структури сплавів шляхом термомеханічної обробки.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: ВИСОКОМІЦНІ ЛИВАРНІ ЕВТЕКТИЧНІ АЛЮМІНІЄВІ СПЛАВИ, СИСТЕМА А1-Sі-Мg ЛЕГУВАННЯ, ЦИНК, МІДЬ, ДИСПЕРСІЙНЕ ЗМІЦНЕННЯ, СТРУКТУРА, МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ, ЛИВАРНІ ВЛАСТИВОСТІ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Рецензенти позитивно оцінюють значення роботи та отримані результати, підкреслюючи, що робота має велике наукове та практичне значення. У роботі виконано значний об‘єм експериментальних досліджень, який включав: визначення оптимальних температурно-часових параметрів плавки (температури перегріву та часу витримки розплаву, швидкості охолодження, порядку завантаження шихтових матеріалів, використання флюсів для захисту від окислення та насичення воднем та ін.), методи термічного аналізу, визначення рідкоплинності, термічну та термомеханічну обробку, механічні випробування, які включали випробування на розтяг, вимірювання твердості, визначення повзучості та тріботехнічні випробування, структурні дослідження за допомогою оптичної та растрової і просвічувальної електронної мікроскопії. У результаті розроблено оптимальний склад нових ливарних сплавів, визначено систему легування та розроблено оптимальні режими термічної та термомеханічної обробки. Дослідження фазових рівноваг у системі AL-Мg-Sі, вивчення механічних властивостей та структурні дослідження дали змогу встановити кореляцію між мікроструктурою та високими механічними характеристиками, що являє суттєве наукове значення. Нові ливарні сплави на основі системи АL-Мg-Sі, розроблені авторами цієї робота, за рівнем механічних властивостей наближаються до кращих деформованих алюмінієвих сплавів і не мають аналогів у світі.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Прогнозні припущення про розвиток об’єкту дослідження - розширення видів легування та вибору базових систем для розробки нових високоміцних ливарних алюмінієвих сплавів; вдосконалення методів отримання зливків та методів термічної обробки; покращення структури сплавів шляхом термомеханічної обробки.