Анотація:
ОБ’ЄКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ – біоактивні кераміки на основі фосфатів, плавлені та хімічно синтезовані біоактивні стекла і ситали, багатофазні композити на основі різних типів біоактивних керамік, синергічні ефекти при поєднанні різних біоактивних керамік і стекол та їх легуванні біоактивними елементами.
МЕТА РОБОТИ - удосконалення властивостей і збільшення ефективності застосування синтетичних замінників кісток на основі біоактивних керамік за рахунок використання синергічних ефектів при поєднанні різних типів і цілеспрямованому легуванні таких керамік.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ - хімічні, фізико-хімічні, рентгенівські і механічні методи, електронні спектри, оптична та ІЧ-спектроскопія, електронна і оптична мікроскопія, ЕПР, ЯМР, біологічні тести in vitro та in vivo, клінічні дослідження.
Результати дослідження – освоєні і удосконалені процеси синтезу і легування всіх типів біоактивних керамік і стекол, , виявлені і реалізовані синергічні ефекти при їх поєднанні, досліджені властивості і наноструктура хімічно синтезованих стекол запропоновані склади, перспективні для локальної доставки ліків, in vitro досліджені біологічні властивості синтезованих матеріалів, in vivo і при клінічних застосуваннях доведена ефективність розроблених матеріалів при ремоделюванні кісткової тканини.
Рекомендації щодо використання результатів роботи – застосування отриманих результатів здатне суттєво розширити діапазон застосування біоактивних керамік, в тому числі при супутніх захворюваннях і політравмах, створити нові системи локальної доставки і вивільнення ліків.
Прогнозні припущення щодо розвитку об’єктів дослідження – близький час, коли використання аутокістки в хірургії буде повністю замінено синтетичними остеопластичними матеріалами і автори сподіваються, що виконана робота – суттєвий крок до цієї мети.
КЛЮЧОВІ СЛОВА:
КАЛЬЦІЙФОСФАТНІ БІОАКТИВНІ КЕРАМІКИ, ПЛАВЛЕНІ ТА ХІМІЧНО СИНТЕЗОВАНІ НАНОСТРУКТУРОВАНІ БІОСТЕКЛА, ЛЕГОВАНІ БІОАКТИВНІ КЕРАМІКИ, РЕМОДЕЛЮВАННЯ КІСТКИ, ЛОКАЛЬНА ДОСТАВКА ЛІКІВ
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Керівником даної теми вперше в СРСР розпочаті дослідження синтетичних замінників кісток і до сьогодні цей колектив залишається лідируючим в цьому напрямку тепер вже в Україні, про що свідчать зокрема результати виконання даної теми і інтерес до отриманих результатів медичної спільноти.
У звіті представлені результати великого обсягу різнобічних експериментів, присвячених реалізації оригінальної ідеї авторів, закладеної в основу даної теми – пошуку синергічних взаємодій між біоактивними кераміками, що підсилюють ефективність ремоделювання кісток. Одночасно слід відмітити, що виконані дослідження суттєво розширюють фундаментальні та прикладні знання в галузі синтезу і модифікації керамік на основі фосфатів, плавлених та хімічно синтезованих біоактивних стекол.
Вперше в одній роботі опановані, частково спрощені і модифіковані технології синтезу всіх найбільш ефективних керамік на основі фосфатів і технології легування їх перспективними домішками. Вперше синтезовані і досліджені леговані золь-гель стекла з питомою поверхнею до 270 м2/г і з одномірними порами в діапазоні 5 – 8 нм., композити з цих стекол і багатофазних фосфатів. Як приклад успішної реалізації ідеї, можна навести синтез наностекол, легованих елементами, здатними подолати метастази кісток, які виникають внаслідок більшості онкологічних захворювань. Для цих композитів in vivo була доведена здатність ремоделювання кісткової тканини, що відкриває шлях до нового покоління препаратів для лікування цієї тяжкої хвороби.
Рівень розробки нових остеотропних матеріалів відповідає або перевищує світові стандарти і заслуговує позитивної оцінки. Рецензенти вважають, що результати проекту можуть бути ухвалені Бюро Відділення ВФТПМ НАН України.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Розроблені матеріали вже використвуються у вітчизняній медицині, довели свою перевагу над імпортом і їх застосування необхідно значно розширити, що дасть значний соціальний і економічний ефект.