Анотація:
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ – процеси реакційного спікання, сплавоутворення та формування фізико-механічних властивостей дисперсно-зміцнених сплавів на основі нікелю легованих вольфрамом, молібденом та іншими перехідними металами для отримання жароміцних, жаростійких матеріалів.
МЕТА РОБОТИ – створення науково-технологічних принципів отримання дисперсно-зміцнених нікелевих сплавів, що не містять хрому і леговані вольфрамом, молібденом та іншими перехідними металами з високими характеристиками технологічної пластичності і утомної міцності для роботи в середовищі продуктів згорання та повітря за температур до 1200 0С.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ – моделювання термокінетики процесів спікання та окиснення з використанням синергетичного підходу, технологічні засоби порошкової металургії, фізико-механічні та функціональні випробування, рентгенофазовий аналіз, металографія, фрактографічний аналіз.
Встановлено закономірності реакційного спікання дисперсне зміцнених нікелевих сплавів з перитектичним та евтектичним характером взаємодії. Досліджено процеси окиснення при температурах до 1250 0С та вплив легування перехідними металами на механізми створення жаростійких та жароміцних матеріалів і формування властивостей матеріалів. Змодельовано поведінку термокінетичних процесів при спіканні та окисненні сплавів, що дозволило співставити теоретичні та експериментальні результати і сформулювати засади створення дисперсне зміцнених нікелевих сплавів.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: РЕАКЦІЙНЕ СПІКАННЯ, НІКЕЛЬ, ДИСПЕРСНОЗМІЦНЕНІ ЖАРОМІЦНІ СПЛАВИ, МОДЕЛЮВАННЯ, ФІЗИКО-МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ, ЛЕГУВАННЯ, МОЛІБДЕН, ВОЛЬФРАМ, ТИТАН.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
В роботі на основі результатів проведених теоретичних та експериментальних досліджень отримано та сформульовано наукові засади створення дисперсно зміцнених жароміцних нікелевих вольфрамо- і молібденовмісних сплавів для деталей аерокосмічної техніки. Ці результати заслуговують на ухвалу Бюро Відділення ВФТПМ НАН України.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Результати роботи можуть бути використані для розробки жароміцних сплавів для виготовлення жароміцних конструкцій теплозахисних систем гіперзвукових багаторазових літальних апаратів.