Анотація:
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ – вплив легування та модифікування магнію і цирконію та їх сплавів на їх демпфуючу здатність та релаксаційну стійкість.
МЕТА РОБОТИ – розробка фізичних основ формування опору дислокаційній мікроплинності/повзучості, тривалої міцності на основі сучасних концепцій релаксації пружних напружень та структурної (дислокаційної) релаксації в металічних кристалах з низькою симетрією кристалічної гратки, а також створення металічних систем сплавів з високим рівнем поглинання пружної енергії (демпфуванням)
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ – твердість за Вікерсом, рентгенівська дифрактометрія, рентгенівський флуоресцентний аналіз, внутрішнє тертя (ТЗВТ, АЗВТ), випробування на розтяг, втому, релаксацію напружень.
Встановлені механізми релаксації і демпфування в системах сплавів Mg-Al,Si,Ce i Zr-Nb-Sn-Mo в широкому інтервалі температур та амплітуд деформацій. В області малих деформацій (10-5–10-3) розсіяння пружної енергії в магнієвих сплавах має дислокаційну природу зокрема. Показано, що добавки Si сприяють підвищенню рівня демпфування на 35% в порівнянні з чистим Mg, а легування Ce розширює інтервал релаксаційної стійкості сплаву до 300°С. При деформаціях >10-3 високі демпфуючі властивості магнієвих сплавів забезпечуються за рахунок процесів пружного двійникування-роздвійникування. Запропоновано нову модель, яка описує динаміку двійникування в магнії та його сплавах і на цій основі сплав в системі Mg-Al-Si з високим рівнем розсіяння механічної енергії.
Встановлено механізми релаксації за стрибками напружень в цирконії в інтервалі 20 – 700 °С. На цій основі запропоновано новий перспективний дисперсійно зміцнений сплав Zr-1Nb-3Sn-1Mo, який в 2-а рази більш жароміцний при 400 °С (s0,2 ≈ 609 МПа і sВ ≈ 734 МПа) порівняно з промисловими нанодисперсно зміцненими цирконієвими сплавами (s0,2 ≈ 270 МПа і sВ ≈ 348 МПа). Більш того, даний сплав при 500 °С володіє значно більшим опором повзучості ніж відомі промислові цирконієві сплави при 400 і 500 °С. Сплав призначений для використання в ТВЕЛ-ах сучасних атомних реакторів.
КЛЮЧОВІ СЛОВА:РЕЛАКСАЦІЯ НАПРУЖЕНЬ, МАГНІЄВІ СПЛАВИ, ЦИРКОНІЄВІ СПЛАВИ, ОПІР ПОВЗУЧОСТІ, ДЕМПФУЮЧА ЗДАТНІСТЬ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Авторами запропонована нова модель, яка описує динаміку двійникування магнію та його сплавів в області деформацій (>10-3). В рамках моделі описується нелінійний (ступінчастий) характер зростання об’ємної долі пружно здвійникованого металу, що визначає величину дисипації енергії. Різке збільшення в 2,5 рази об’ємної частки здвійникованого металу виникає, коли середня відстань між двійниками стає рівною розміру зерна. Максимум питомої демпфуючої здатності спостерігається коли кількість пружних двійникових прошарків (товщина ~100 нм) досягає 3 – 5 на одне зерно (Lдв=15 мкм). За даними випробувань Mg і сплавів Mg-Al (до 12мас.%) при циклічному навантаженні і великих напруженнях максимум і приблизно однакове значення y = 0,3 – 0,35 спостерігається при 1–2% залишкової деформації. Причому при високих рівнях напружень високі демпфуючі властивості забезпечуються саме за рахунок процесів пружного двійникування-роздвійникування. Показана можливість поєднання високого демпфування та фізико-механічних властивостей за рахунок оптимізації хімічного складу сплавів.
За результатами досліджень методами внутрішнього тертя, динамічного механічного аналізу, механічних випробувань (циклічних та за стрибками напружень) проведено термоактиваційний аналіз релаксації напружень з оцінкою активаційних параметрів для анізотропних полікристалів на основі магнію. Показано, що найбільш перспективною є розробка високодемпфуючого сплаву в системі Mg-Al-Si, який поєднує високий рівень демпфування з оптимальними фізико-механічними властивостями. Сплав призначений для виготовлення конструкцій кріплення вузлів керування та навігації в області ракетобудування.
Друга частина роботи полягає у встановленні закономірностей впливу легуючих елементів та модифікування дисперсними частками на релаксаційну стійкість, механізми поглинання енергії та формування опору дислокаційній повзучості цирконієвих сплавів. На цій основі запропоновано новий перспективний дисперсійно зміцнений сплав Zr-1Nb-3Sn-1Mo, який майже в 2-а рази більш жароміцний (при 400 °С – s0,2 ≈ 609 МПа і sВ ≈ 734 МПа) порівняно з промисловими нанодисперсно зміцненими цирконієвими сплавами (s0,2 ≈ 270 МПа і sВ ≈ 348 МПа). Більш того, даний сплав при 500°С володіє значно більшим опором повзучості ніж відомі цирконієві сплави при 400 і 500°С. Сплав призначений для використання в ТВЕЛ-ах сучасних атомних реакторів.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
На профільних підприємствах автомобільної, авіакосмічної, ракетної промисловостей а також ядерної енергетики.