Анотація:
Об’єкти дослідження − триботехнічні композиційні матеріали на основі заліза і покриття з них.
Мета роботи – дослідження закономірностей формування зони трибосинтезу в композиційних матеріалах на основі заліза і покриттів з них в процесі навантаження тертям при високій температурі. Синтез триботехнічних самозмащувальних композиційних матеріалів та покриттів з них, які призначені для експлуатації на повітрі без мастил з низьким рівнем втрат на тертя при високій (до 500 градусів) температурі навколишнього середовища.
Методи дослідження – металографічний, рентгеноскопічний, триботехнічні випробування матеріалів.
Визначено технологічні параметри синтезу триботехнічного матеріалу на основі заліза для роботи при високої температурі, та залежність триботехнічних характеристик пар тертя від швидкості ковзання і навантаження. Здійснено дослідження фазового составу і структурного стану композиційних матеріалів на основі заліза та вторинних змащувальних плівок, а також взаємодії структурних складових композиційного матеріалу на основі заліза при спіканні за температуру 12000 C. Синтезовано триботехнічні самозмащувальні композиційні матеріали на основі заліза та покриття з них, які містять тверде мастило CaF2. На основі результатів досліджень встановлено, що, матеріали та покриття на основі заліза є перспективними як триботехнічні за умов підвищеної температури та невеликої швидкості ковзання, коли їх коефіцієнт тертя дорівнює 0,19-0,27, а знос в межах 2,2 – 6,0 мг/км.
Ключові слова: САМОЗМАЩУВАЛЬНИЙ КОМПОЗИЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ, ПОКРИТТЯ, ФАЗОВИЙ СКЛАД, СТРУКТУРА, СТРУКТУРНИЙ СТАН, МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ, ШВИДКІСТЬ КОВЗАННЯ, ТИСК, КОЕФІЦІЄНТ ТЕРТЯ, ЗНОС.
Опис:
Скорочений зміст висновків рецензентів.
Виконавцями теми досліджено структуроутворення самозмащувальних композиційних матеріалів на основі заліза у процесі їх синтезу методами порошкової металургії і покриттів на їх основі. Визначені параметри, при котрих формується структура, яка забезпечує парі тертя триботехнічні характеристики для роботи при високих температурах. Вивчено структурний стан вихідної композиції, і фазовий склад як вихідної композиції, так і яка утворилася під дією процесу тертя.
Визначені діапазони швидкостей ковзання і навантажень триботехнічних випробувань для подальшої оптимізації складу, структурної побудови і технологічних параметрів отримання композиційного матеріалу і покриттів на їх основі. Показано, що трибосинтез на поверхні тертя вторинних плівок з гетерогенною мікроструктурою відповідного фазового складу забезпечує низькі коефіцієнти тертя і знос. Виконана робота та отримані результати мають вагоме значення в області матеріалознавства і заслуговує високої оцінки. Вважаю необхідним подальше продовження науково-дослідних робіт у даному напрямку. (РОЇК Т. А.)
˗ застосовані сучасні методи дослідження структури, структурного стану, механічних характеристик нового матеріалу і синтезованих на поверхні тертя вторинних структур. Вивченні процеси, які відбуваються у поверхневих шарах матеріалу під час тертя під дією тиску Р, швидкості ковзання V, і визначають його триботехнічні та експлуатаційні властивості. Показано, що працездатність пари тертя при наведених умовах роботи забезпечують вторинні структури, синтезовані на поверхні матеріалу при терті.
Пропозиції про подальше використання результатів роботи.
Результати роботи будуть використані для продовження досліджень в рамках фундаментальної відомчої тематики, що дозволить розробити нови триботехнічні матеріали для роботи при високих температурах та покриття з них.