Анотація:
Тема включає три порівняно самостійних завдання, які пов’язані з використанням техніки конвективного та радіаційного нагріву для визначенням теплозахисних властивостей матеріалів, нанесення покриттів за допомогою високошвидкісних високотемпературних пальників, отримання наноструктурних порошкових матеріалів різного складу та архітектури з використанням концентрованого світлового випромінювання (КСВ).
Мета роботи – розробити технологію нанесення покриттів з квазікристалічних порошків системи Al-Fe-Cu, розробити методику визначення теплофізичних характеристик покриттів в діапазоні робочих температур, визначити питому теплоємність та коефіцієнт ефективної теплопровідності покриттів, провести випробування на визначення термоерозійної стійкості матеріалу покриття при робочих температурах; розробити високотемпературні технології, в тому числі отримання наноструктурних порошкових матеріалів різного складу з використанням концентрованих джерел енергії, вдосконалити технології одержання багатокомпонентних сплавів та покриттів методом самопоширюваного високотемпературного синтезу за допомогою концентрованої світлової енергії.
Методи дослідження радіаційний і конвективний нагрів, випробування при високих температурах, металографічний, мікрорентгеноспектральний, рентгеноструктурний і інші аналізи і дослідження.
В результате виконання першого розділу методом високошвидкісного повітряно-паливного напилення отримані покриття складу Al-Cu-Fe(Sc). Встановлено, що їх пористість на підкладках зі сталі, сплавів алюмінію та титану становила 4–8 %, адгезійна стійкість, яка встановлена штифтовим методом, достигає 30 МПа. Якість цих покриттів за комплексом властивостей є найвищою серед усіх покриттів цього складу, представлених у спеціальній літературі. По другому розділу встановлено, що діелектрик нітриду бору і композиційні порошки на його основі проявляють магнітні властивості завдяки присутності в структурі нескомпенсованих зв’язків, що викликані нанорозмірністю та дефектністю структури. В третьому розділу вдосконалені варіанти технологій одержання багатокомпонентних і МАХ-матеріалів та МАХ-покриттів, які знайдуть застосування в незабезпечених електроенергією районах Землі, у відкритому космічному просторі та на поверхні Місяця.
Ключові слова: ВИСОКОШВИДКІСНЕ КИСНЕВО-ТА ПОВІТРЯНО ПАЛИВНЕ НАПИЛЕННЯ , РАДІАЦІЙНИЙ НАГРІВ, ТЕРМОСТІЙКІСТЬ, КВАЗІКРИСТАЛІЧНІ ПОКРИТТЯ, ВИСОКОЕНТРОПІЙНІ СПЛАВИ .
Опис:
Скорочений зміст висновків рецензентів.
Виконано літературний огляд з якого слідує, що останнім часом в світі інтенсивно ведуться роботи, щодо підвищення коефіцієнту корисної дії двигунів внутришнього згоряння за рахунок підвищення робочої температури продуктів згоряння, що потребує теплового захисту робочих поверхонь поршнів; при виконанні теми встановлено, що найбільш якісні квазікристлічні покриття системи Al-Fe-Cu отримані пальником ГВО 2РВ з витратним керуванням параметрами потоку на режимі праці з тиском в камері згоряння 1,2 МПа та використанням порошку розміром 20-80 мкм. Крім того, вказано, що для ДП «КБ «Південне» найбільш інтерес представляє виготовлення стенда для проведення високотемпературних випробуваннях матеріалів у дозвукових потоках продуктів згоряння пропан-кисневої паливної суміші при температурах до 2300 °С, на якому в даний час проводяться випробування ВККМ та високотемпературних теплоізоляційних матеріалів ZYF-150 та Zircar AB.
Тема включає три порівняно самостійних завдання, які пов’язані з використанням техніки конвективного та радіаційного нагріву для визначенням теплозахисних властивостей матеріалів, нанесення покриттів за допомогою високошвидкісних високотемпературних пальників, отримання наноструктурних порошкових матеріалів різного складу та архітектури з використанням концентрованого світлового випромінювання: в першому розділі розглядається отримання та дослідження квазікристалічних систем Al-Fe-Cu покриттів, які відрізняються низкою теплопровідностю і можуть застосовуватися у якості термобар’єрних. Однак, як встановлено, що по-справжньому високоякісні покриття з цього матеріалу досі отримано не було; в другому розділі завдяки своїм спектральним властивостям композиційні нанопорошки на основі BN представляють інтерес для підприємств, що розробляють високошвидкісні оптико-електронні прилади, що працюють у видимій і ультрафіолетовій діапазонах електромагнітного спектру; в третьему розділі вдосконалені варіанти технологій одержання багатокомпонентних і МАХ-матеріалів та МАХ-покриттів, які знайдуть застосування в незабезпечених електроенергією районах Землі, у відкритому космічному просторі та на поверхні Місяця.
Пропозиції про подальше використання результатів роботи.
При виконанні теми III-13-21 були отримані результати, які будуть використовуватися при розробці захисних покриттів виробів, що працюють при високих температурах. Проте враховуючи, що крім уже розглянутих завдань з'явилася необхідність розглянути використання матеріалів, що розробляються, у вузлах тертя та теплових трубах, також призначених для роботи в елементах "виробів ракетно-космічної техніки. Тому запропоновано авторами тему під назвою "Розробка та дослідження у високотемпературних, високошвидкісних газових потоках продуктів згоряння та при радіаційному нагріві нових конструкційних матеріалів та покриттів теплозахисного та триботехнічного призначення для аерокосмічної техніки", виконання якої заплановано на 2024-2026 роки.