Анотація:
Економічна ефективність процесів формоутворення методом гарячого пресування заготовок кольорових металів та їх сплавів визначається стійкістю робочого інструмента. В залежності від марки деформованого сплаву, температури розігріву поверхневі шари можуть змінюватись від достатньо помірних (400 – 600 °С) до високих (600 – 950 °С) температур. При робочих температурах до 600 °С задовільна стійкість інструмента у багатьох випадках забезпечується при використанні традиційних штампових сталей на базі α-твердого розчину з карбідним зміцненням. При температурі більше за 600 °С в процесі експлуатації інструмент із-за низької теплостійкої сталі феритного класу виходить з ладу. Типовими представниками цих сталей є сталі 3Х2В8Ф, 3Х3М3Ф, 4Х4ВМФС, 5Х3В3МФ та інші. Додаткове введення легуючого елементу (нікелю) у сталь на феритній основі зумовлює зниження критичної точки А3. При розширенні області γ-Fe модифікації в сталі у вихідному стані і при нагріванні її до температур, за якими відбувається α → γ перетворення, зберігається аустенітна структура впродовж усього періоду високотемпературної експлуатації штампового інструмента до 950 °С. Такі сталі отримали назву – сталі з регулюванням аустенітного перетворення при експлуатації (РАПЕ). При традиційному підходу до підвищення теплостійкості штампових сталей на феритної основі підвищують температур фазових перетворень. В цьому полягає головна відмінність підходу до легованих теплостійких штампових сталей на феритної основі зі сталями з РАПЕ.
В роботі було досліджено фазовий склад, кристалічна структура та визначення механічних властивостей сталі з РАПЕ 4Х3Н5М3Ф та 4Х4Н5М4Ф2 в литому та кованому станах при розробці режимів термічної обробки.
Проводились дослідно-промислові випробування штампового інструменту в процесі експлуатації гарячого деформування: мідно-нікелевого сплаву марки МНЖ 5-1 при температурах 850 – 950 °С, міді марки М1 при температурах 550 – 650 °С, алюмінієвого сплаву марки АК7ч при температурах не перевищуючи 450 °С. У роботі були проведені порівняльні характеристики фізико-механічних та службових властивостей литої та деформованої сталі з РАПЕ з марками сталей 4Х5МФ1С, 3Х3М3Ф та 3Х2В8Ф.
Ключові слова: ЕЛЕКТРОШЛАКОВИЙ ПЕРЕПЛАВ, СТАЛЬ, ТЕРМІЧНА ОБРОБКА, ТЕМПЕРАТУРА, СТРУКТУРА, ФАЗА, ФІЗИКО-МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ, ІНСТРУМЕНТ.
Опис:
Скорочений зміст висновків рецензентів.
В роботі вивчалось дослідження промислового випробування інструменту із дослідних сталей 4Х3Н5М3Ф та 4Х4Н5М4Ф2 для гарячого деформування: мідно-нікелевого сплаву марки МНЖ 5-1 при температурах 850 – 950 °С, міді марки М1 при температурах 550 – 650 °С та алюмінієвого сплаву марки АК7ч при температурах не перевищуючи 450 °С. У роботі були проведені порівняльні характеристики фізико-механічних та службових властивостей литих досліджених сталей та деформованих сталей з підвищеною теплостійкістю 4Х5МФ1С, 3Х3М3Ф та 3Х2В8Ф.
Звіт добре проілюстрований таблицями, графіками та рисунками. Актуальність роботи, мета, задачі дослідження, висновки були змістовні та добре аргументовані. У вступній частині вдало обґрунтована актуальність дослідження, охарактеризовані мета та завдання дослідження. Зміст роботи повністю відповідає зазначеній темі дослідження, а також чітко та лаконічно сформульовано її назву. На мій погляд побудована і структура роботи, розділи є логічно-послідовними, якісно розкривають поставлені завдання. Результати дослідження в експериментальній частині звіту демонструють:
– скорочення енергоємної технологічної операції, а саме високотемпературної деформаційної обробки сталі;
– полегшення механічної обробки різанням заготовок при виготовленні матриць із досліджених сталей з регулюванням аустенітного перетворення під час експлуатації;
– розробка режимів кінцевої термічної обробки дослідженої сталі;
– підвищення теплостійкості дослідженої сталі;
– підвищення ресурсу експлуатації інструменту з досліджених литих сталей.
Вважаю, що науково-дослідний звіт, який рецензується, заслуговує на високу оцінку, а отримані результати дослідження мають фундаментальну основу для використання сталі з регулюванням аустенітного перетворення під час експлуатації для гарячого деформування міді, мідно-нікелевого та алюмінієвого сплаву при широкому інтервалі робочих температур (нижче критичної точки А1 та вище А3) з підвищеними службовими властивостями у порівнянні із деформованими сталями підвищеної теплостійкості.
Пропозиції про подальше використання результатів роботи.
Рекомендовано використання литої сталі (4Х4Н5М4Ф2) з регулюванням аустенітного перетворення під час експлуатації проводити гаряче деформування мідно-нікелевого сплаву марки МНЖ 5-1.