Анотація:
Об’єкт дослідження – високоентропійні сплави та композитні матеріали на їх основі.
Мета роботи – розробка ефективних засобів комп’ютерного конструювання та оптимізації експлуатаційних характеристик високоентропійних сплавів і композитних матеріалів на їх основі на стадії проектування новітніх об’єктів із заданим комплексом властивостей.
Методи досліджень – фізико-математичне та комп’ютерне моделювання на макрорівні (механіка суцільного середовища), мезорівні (методи фрактальної геометрії), мікрорівні (першопринципні розрахунки, методи молекулярної динаміки, нанокластерне моделювання).
Розроблено і уточнено концепції та засади прогностичних моделей дослідження експлуатаційних властивостей для визначених класів матеріалів методами обчислювального експерименту.
На основі першопринципних розрахунків встановлено можливість синтезу нової карбідної (TiZrHfV)С, нітридної (TiZrHfV)N і карбідно-нітридної (TiZrHfV)C0.5N0.5 високоентропійної кераміки. Температура синтезу цих керамік становить 1716 К, 684 К та 166 К відповідно.
Ключові слова: ВИСОКОЕНТРОПІЙНІ СПЛАВИ, ПЕРШИПРИНЦІПНІ РОЗРАХУНКИ, КЛАСТЕРИЗАЦІЯ СПЛАВУ, ДИСТОРСІЯ, ПРУЖНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ, МУЛЬТИФРАКТАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ, МІЦНІСТЬ, МІКРОТВЕРДІСТЬ, "BIG DATA", ОБЧИСЛЮВАЛЬНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ.
Опис:
Скорочений зміст висновків рецензентів.
Рецензенти дають позитивну оцінку роботі. Зазначають, що виконані дослідження закладають основи нового підходу до розробки перспективних композитних матеріалів на основі високоентропійних сплавів для відповідальних виробів авіакосмічної, оборонної, машинобудівної та інших наукоємних галузей промисловості. Побудова, дослідження базових математичних моделей та шляхи їх реалізації у комп’ютерні програми для проведення обчислювального експерименту спирається на високий професіоналізм виконавців і у більшості своєї відображено у публікаціях у вагомих наукових виданнях. Це дає підставу для їх схвалення і рекомендації продовження цього напрямку досліджень.
Пропозиції про подальше використання результатів роботи.
Результати досліджень, спрямовані на визначення, прогнозування та оптимізацію складу, будови та експлуатаційних характеристик нових перспективних високоентропійних сплавів та композитних матеріалів на їх основі методом обчислювального експерименту. На основі розроблених аналітичних моделей з подальшим їх уточненням і модернізацією можуть бути сформулювані практичні рекомендації щодо корегування технологій отримання матеріалів-прототипів із заданими властивостями., та створено теоретичну базу для прогнозування, дослідження та формулювання практичних рекомендацій щодо технологій отримання багатофункціональних нанокомпозитів, експлуатаційні характеристики яких більш високі ніж характеристики їх компонентів.