Анотація:
Мета роботи – аналіз природи, механізмів і методів надання бактерицидних властивостей біоактивним керамікам, синтез зразків та вивчення in vitro їх бактерицидності.
Методи дослідження - хімічні, фізико-хімічні, рентгенівські, ЯМР, біологічні тести in vitro.
Результати дослідження – визначені найбільш перспективні шляхи досягнення бактерицидності біоактивних керамік, синтезовані зразки і досліджені їх властивості.
Рекомендації щодо використання результатів роботи –отримані результати здатні покращити застосування біоактивних керамік у військово-польових умовах.
Прогнозні припущення щодо розвитку об’єктів дослідження – отримані результати необхідні для удосконалення операцій у військово-польових умовах.
Опис:
Скорочений зміст висновків рецензентів.
Тему треба вважати виконаною повністю на світовому науковому рівні, отримані результати висвітлені у міжнародній науковій літературі і використовуються зараз для доведення частини створених матеріалів для клінічного використання. Серед найбільш суттєвих результатів треба відмітити встановлення нового механізму бактерицидності і нових її варіантів при переході від ортофосфатів до біостекол. Наголошую, що вкрай помилково завершувати такі дослідження, тому що такі дані потрібно поновлювати для кожного нового складу імплантату або нового типу операції з цим матеріалом. Необхідність обов’язкового невідкладного продовження розробки біоактивних керамік з бактерицидними властивостями обумовлена тим, що кожне нове навіть найменше досягнення в цьому напрямку – це врятовані життя і здоров’я поранених захисників нашої батьківщини.
Пропозиції про подальше використання результатів роботи.
Бактерицидність фактично визначає можливість застосування великого класу сучасних біоактивних матеріалів там, де вони найбільше потрібні, – при військових пораненнях, а також при найважчих захворюваннях кісток. Як випливає з результатів даної теми, специфічність антибактеріальних властивостей різних біоактивних матеріалів потребує обов’язкового постійного дослідження, яке повинно супроводжувати будь-яку розробку нових біоактивних матеріалів або нових галузей їх застосування. Тому вкрай помилково завершувати такі дослідження, втрачаючи потенціал, набраний під час цих і попередніх досліджень, обов’язково треба дати можливість виконавцям і створити умови для продовження розробки біоактивних керамік з бактерицидними властивостями, тому що кожне навіть найменше досягнення в цьому напрямку – це врятовані життя і здоров’я поранених захисників нашої батьківщини.