Анотація:
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ - тугоплавкі оксидні сполуки, їх взаємодія та властивості, технологія виготовлення матеріалів на їх основі.
МЕТА РОБОТИ - дослідження фазових співвідношень та побудова діаграм стану потрійних тугоплавких оксидних систем, що вміщують оксиди Al2O3, ZrO2, NiO та Y2O3; вивчення особливостей створення з нанокристалічних порошків композитів у системі ZrO2–Y2O3–CeO2–Al2O3–СоО як наукової основи для розробки нових матеріалів функціонального та конструкційного призначення, зокрема керамічних оксидних паливних комірок, біоімплантатів та конструкційної кераміки.
Вперше на основі систематичних досліджень фазових рівноваг побудовано діаграму стану системи Al2O3–ТіO2–Y2O3 у вигляді ізотермічних перерізів діаграм стану при 1400 та 1550 °С, проекцій поверхонь ліквідусів та солідусу, діаграми плавкості та схеми реакцій при кристалізації сплавів. Вперше побудовано діаграму стану подвійної системи ZrО2–NiO та ізотермічні перерізи діаграми стану системи Al2O3−ZrО2–NiO при 1250 та 1550 °С. Потрійних сполук, а також областей потрійних твердих розчинів в системі не виявлено. Побудовані діаграми стану є новим довідниковим матеріалом, необхідним для створення сучасних технологій одержання матеріалів конструкційного та функціонального призначення.
Вперше комбінованим методом гідротермального синтезу / механічного змішування одержано нанодисперсні порошки на основі ZrO2 системи ZrO2Y2O3CeO2Al2O3СоО та на основі Al2O3 системи Al2O3–ZrO2(Y2O3,СеО2); визначено особливості зміни фізико-хімічних властивостей порошків при термічній обробці в інтервалі 400–1450 оС. Встановлено особливості спікання ZTA-композитів, одержаних з порошків, термічно оброблених при різних температурах. Вперше встановлено, що СоAl2O4 не знижує стабільність композитів на основі ZrO2 до низькотемпературної деградації властивостей.
Одержані порошки на основі ZrO2 використано для створення заготовок для ювелірних виробів, а порошки на основі Al2O3 - для вироблення кілець ущільнювачів насосів на наповнювачів керамічної броні.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: ФАЗОВІ РІВНОВАГИ, ОКСИДИ ЦИРКОНІЮ, ІТРІЮ, ТІТАНУ, АЛЮМІНІЮ, НІКЕЛЮ, КОБАЛЬТУ, ГІДРОТЕРМАЛЬНИЙ СИНТЕЗ, МЕХАНІЧНЕ ЗМІШУВАННЯ, НАНОРОЗМІРНІ ПОРОШКИ, КОЛЬОРОВА КЕРАМІКА, ZTA-КОМПОЗИТИ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
Вивчено фазові рівноваги і побудовано повну діаграму стану системи Al2O3–TiO2–Y2O3, в інтервалі температур 1400 – 2440 С у вигляді проекцій ліквідусу та солідусу, ряду ізотермічних (1400 – 1550 С) перерізів, діаграми плавкості системи та схеми реакцій при рівноважній кристалізації сплавів системи. Досліджено фазові рівноваги та побудовано діаграму стану подвійної системи ZrO2–NiO та ізотермічні перерізи при 1250 оС та 1550 оС діаграми стану системи Al2O3–ZrO2–NiO; Розроблено комбіновану технологію синтезу нанокристалічних порошків системи ZrО2-Y2O3-CeО2-Al2O3-СоО методом гідротермального синтезу у лужному середовищі / механічного змішування. Проведено ретельний аналіз залежності фізико-хімічних властивостей порошків на основі ZrО2 та Al2O3 від температури термічної обробки в інтервалі 400 – 1450 оС. Визначено фазову стійкість кольорових композитів на основі ZrО2 до процесу низькотемпературної деградації у вологому середовищі. Визначено, що фазові перетворення твердих розчинів на основі ZrO2 та міцність агломератів визначають особливості спікання композитів на основі Al2O3, стійких до низькотемпературної деградації властивостей.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Побудовані нові діаграми стану є довідниковим матеріалом, необхідним для фахівців різних галузей при створенні сучасних технологій одержання матеріалів для конструкційного та функціонального застосування (термобарєрні покриття, біоімплантати, елементи паливних комірок та інше). Результати роботи будуть використані у галузі медицини при створенні різноманітного призначення та засобів спрямованої доставки ліків.