Анотація:
ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ. Нанопорошки титанату барію та Ni/NiO, суспензії титанату барію, пасти для трафаретного друку на основі нанодисперсних порошків ВаТіО3 та Ni/NiO, керамічні плівки, плівки з надрукованими електродами, спечені двошарові об’єкти «провідник - діелектрик».
МЕТА РОБОТИ - полягає у вивченні фізико-хімічних основ синтезу нанопорошків оксидних сполук та їх самоорганізації в процесі електрофоретичного осадження, плівкового лиття та трафаретного друку.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ – ротаційна віскозиметрія, рентгено-фазовий аналіз, АСМ, СЕМ, СЕМ ВР, ТЕМ ВР та ТЕМ за методом двоступеневих реплік, оптична мікроскопія, оптична профілометрія, термогравіметрія, низькотемпературна адсорбція азоту.
Розроблено методологію трафаретного друку двошарових об’єктів «провідник
- діелектрик» на основі нанопорошків BaTiO3 та Ni/NiO із товщиною діелектричного шару 0,7 – 0,8 мкм та шорсткістю поверхні 20 – 25 нм і плівкового лиття сирих плівок на основі нанодисперсних порошків легованого титанату барію з товщиною близько 300 нм та з шорсткістю поверхні Ra=0.024 мкм. Встановлено,
що усі зразки характеризувались збереженням форми та суцільності з чіткою межею розділу між двома функціональними шарами. Виявлено, що відбулось зростання наночастинок BaTiO3 у рихлі агрегати із чіткими межами розділу. Діапазон розмірів зерен складав 50 – 200 нм за основної складової 100 – 200 нм. КЛЮЧОВІ СЛОВА: НАНОПОРОШКИ, ТРАФАРЕТНИЙ ДРУК, ПЛІВКОВЕ ЛИТТЯ, ЕЛЕКТРОФОРЕТИЧНЕ ОСАДЖЕННЯ, СУСПЕНЗІЇ, РЕОЛОГІЯ, ПЛІВКИ.
Опис:
СКОРОЧЕНИЙ ЗМІСТ ВИСНОВКІВ РЕЦЕНЗЕНТІВ.
В роботі вперше показано, що регулюючи розмір молекули полімеру шляхом проведення його пластифікації можна керувати інтенсивністю і повнотою проходження процесів флокуляції і відповідно розмірами структурних елементів у зсувному потоці під конкретний літографічний метод колоїдного формування. Показано, що для формування плівок нанокристалічного BaTiO3 методом трафаретного друку із товщиною менше 1 мкм та шорсткістю поверхні співрозмірною із розміром однієї наночастинки, пасти повинні проявляти «реопексний - тиксотропний» характер течії і мати ступінь реопексії 1,5 > Р > 0,5 кПа/с та ступінь тиксотропності Т ≥ 1,5 кПа/с. Встановлено, що з метою формування сирих плівок на основі нанодисперсних порошків BaTiO3 з товщиною близько 300 нм та з шорсткістю Ra = 24 нм методом плівкового лиття доцільно використовувати псевдопластичні суспензії, що загущуються під час зсуву на початковому етапі деформування.
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО ПОДАЛЬШЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.
Результати проведених досліджень можуть бути використані у літографічних методах виробництва при розробці технології формування таких багатошарових нанокомпозитів, як багатошарові керамічні конденсатори, елементи сонячних батарей, твердооксидні паливні комірки.